Какво трябва да знаете за лихвите по кредит, за да не останете в дълг към банката?

1 min read

  Лихвеният процент е сумата, посочена в проценти, която клиентът на банката плаща за ползване на заема. Изчислява се за определен период от време. И така, 15% годишно ще означава, че получателят на заема ще прехвърля годишно, освен основната сума на дълга, 15% от него на банката. Но това не означава, че за да се изчисли надплащането, е достатъчно просто да се вземат лихвите и да се умножат по броя на годините, за които е взет заемът.

  Така че, когато изчислява пълната стойност на ипотеката, банката ще вземе предвид разходите за оценка на апартамент. Тази услуга се предоставя от трета страна, но без кредита не бихте я поръчали, така че тези разходи се приписват на ипотеката. Пълната стойност на заема трябва да бъде отпечатана на първата страница от споразумението с голям шрифт в правоъгълна рамка. Той е посочен в проценти годишно или в парично изражение. Второ, лихвата се начислява не върху цялата сума на заема, а върху останалия дълг по нея. Но дори и тук не е толкова просто. Има два вида плащания:

  • Анюитет. Банката сумира сумите на финансовите задължения на клиента, включително лихвите, и ги разделя за целия срок на кредита. В резултат на това кредитополучателят плаща същата сума на институцията всеки месец. Но структурата на плащане не е същата: първо, лъвският дял е лихва, а към края на срока клиентът започва активно да плаща основния дълг.
  • Диференцирани. Основната сума се разделя на срока на заема, а лихвата се изчислява месечно. За потребителя това е дълъг път от максималното плащане до минималното и в началото това плащане ще бъде доста високо. Но основният дълг се изплаща по -бързо.

  Търговска банка взема заем от Централната банка за една година и през това време печели от заеми, които отпуска на населението. Съответно лихвеният процент за клиентите трябва да бъде такъв, че лихвите на Централната банка да могат да бъдат върнати и спечелени.

Платежоспособността на кредитополучателя

  Колкото повече рискове няма да изплатите заема, толкова по -неблагоприятната лихва ще ви бъде предложена. Например лихвите обикновено са по-високи при получаване на заеми по два документа, без доказателство за доход. Това включва също наличието или отсъствието на обезпечение, прехвърлянето на заплати по банкова сметка, съгласие за осигуряване и т.н.

Източник: https://sofiacash.com/

Previous Story

Ленено спално бельо – какво трябва да знаем за него

Next Story

ЗАЩО МНОГО ХОРА НЕ МОГАТ ДА СИ НАМЕРЯТ РАБОТА