Таксата за подготовка е една от разходите по кредита, с която може да се сблъскат хората, използващи продуктите на небанкови финансови институции. Заслужава обаче да се отбележи, че не всички заемодатели го включват в своите оферти. Следователно трябва да обърнете голямо внимание на това какво и колко трябва да платим. Какво представлява таксата за подготовка и каква е нейната цена?
Таксата за подготовка е един от компонентите на общата цена на заема. Когато кандидатстваме за заем, заемодателят е длъжен да анализира кредитоспособността ни и след това да подготви договора. Несъмнено тези дейности отнемат време и изискват определена работа от заемодателя. Поради това много компании въвеждат допълнителна такса за подготовка към своите оферти, която трябва да компенсира направените разходи.
Размерът му трябва да бъде постоянен поради факта, че за всеки кандидат тези дейности не се различават и отнемат еднакво време. Всъщност обаче много заемни компании зависят стойността на таксата за подготовкавърху сумата, за която кандидатстваме. Колкото по-висок е заемът, толкова повече ще трябва да платим. И накрая, заслужава да се отбележи, че това е еднократна такса!
Кой изчислява таксите за подготовка?
Таксата за подготовка е разход, който изглежда все по-малко в случай на заеми до заплата. Повечето компании предлагат на своите клиенти първия безплатен заем и само с последващи заявления се появяват такси като комисионна, лихва или административна такса. Въпреки това, рядко срещаме такса за подготовка сред тях.
Как да проверя размера на таксата за подготовка?
Когато решим да се възползваме от офертата на заемодателя, трябва да проверим най-важната информация относно условията на договора и въведените разходи по заема. Можем да ги намерим в информационни формуляри, рамков договор или в представителен пример. Кредиторът може да направи това и по време на интервюто. Независимо от това как информира клиентите за разходите, той е длъжен да включи тази информация и в договора за заем.
Освен това си струва да се помни, че обикновено след преминаване към уебсайта на заемодателя имаме на разположение виртуален калкулатор. Този инструмент ни позволява да проверяваме размера на месечната вноска и разходите в зависимост от параметрите на кредита. С помощта на плъзгачите можем да посочим размера на заема и срока на заема. Тогава в отговор ще получим не само общия размер на разходите, но и разделение на отделни компоненти. Благодарение на това ще разберем дали дадена компания изисква такса за подготовка.
Източник: creditizateb.net